Китайска пилешка супа с гъби и нудли
Пилешка супа по китайски с черни и бели гъби, оризови спагети, царевица и застройка.
Много отдавна опитах в китайски ресторант супа с четири вкуса и останах очарована от лютиво-сладникавата симбиоза, която успя да ме трогне с екстравагантността си. Влюбих се в този вкус и опитах начина на приготвяне на супата в доста китайски ресторанти в България, защото забелязах, че навсякъде е различна. Един ден реших и аз да направя вкъщи нещо подобно. Продуктите си набавих от китайски магазин за храни и заготовки. От него купих сушени черни гъби, сушени бели гъби, оризов оцет, натриев глутамат, соев сос и оризови нудли. Соевия сос наистина няма нищо общо с произведените в България. Същото важи и за оризовия оцет.
Необходими продукти:
- 1 комплект пилешки гърди или 600 г друг вид пилешко месо
- 30 г сушени черни китайски гъби
- 30 г сушени бели китайски гъби
- 1 малка консерва сладка царевица
- 1 връзка оризови нудли
- 2 яйца
- 5 с.л. соев сос
- 5 с.л. оризов оцет
- 1 ч.л. кафява захар
- 1 ч.л. натриев глутамат по желание
- чили или лют пипер на вкус (можете да използвате и китайски лют сос)
- няколко стръка пресен кориандър или магданоз
Начин на приготвяне:
1. Сложете пилешките гърди да се сварят в 2 литра вода. Щом местото се сготви, го отцедете от водата и накъсайте с пръсти по влакната така, че да се получат нишки като за пилешка каша. Не изхвърляйте бульона, защото именно него ще използваме за супата. Като количество се получава много, но пък се изяжда бързо.
2. Белите гъби, черните гъби и нудлите накиснете във вода според указанията на опаковката.
3. Върнете накъсаното месо в бульона, сложете на котлона да кипне. Добавете целите гъби и нарязаните на по около 5 см. нудли. Изсипете царевицата и оставете да заври.
4. Докато супата завира направете застройката като разбиете яйцата с оризовия оцет. Щом кипне добавете натриевия глутамат и застройте така, че яйцата да се пресекат. В китайските супи това е ефект, а не дефект на готвенето.
5. Подправете със соевия сос, захарта и лютия пипер и махнете от огъня. Опитайте на вкус. Може да се наложи да добавите още соев сос или оризиов оцет. На други пък може да им допадне с повече лютичко или пък захар. Пробвайте и решете – само внимавайте да не си опарите езика.
6. Поднесете топла с наситнен пресен кориандър или магданоз. Не забравяйте да сервирате и хляб, с който да се потуши лютия пожар.
Добър апетит!
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ