Какво означавт цифрите от кода на купените яйца
Как да познаем яйцата от свободно отглеждани кокошки и колко е срока на годност на птичите продукти.
Яйцето – това е уникална по рода си храна, носител на чист протеин, заявява Влади Банчев, водещ на предаването за спорт и диетика Супер сериите. Според мнозина световно известни диетолози и експерти най-добрата диета е тази, която се базира на белтъчини и ограничава мазнините и захарите. Затова тук кокошите продукти отново се явяват наши прители като ни помагат да отслабнем, дарявайки ни същевременно с достатъчно енергия, за да можем да се справяме с рутинните си ежедневни задачи и да имаме сила за тренировките, на които се посвещаваме.
Защо трябва да ядем яйца? Полезните вещества от яйцата се усвояват до 97%. Кокошите яйца съдържат огромна доза белтъчнини, както и полезни мазнини, витамини от групата А, В, D, E, както и микроелементи като цинк, магнезий, калий, калций, и фосфор. И всички тези полезни съставки се усвояват почти напълно от тялото. Няма друга такава храна от животиснки произход известна на хората, заявява експерта.
Защо е важно яйцата да са пресни? Както повечето животински суровини, така и те могат да бъдат носители на различни болести. Колкото повече престояват, толкова повече време имат бактериите да се развият в тях. Важна разбира се е и температурата, на която се съхраняват, защото високите градуси са също предпоставка за по-благоприятното развитие на микроорганизми.
Кога яйцата са пресни? По правило е прието, че при адекватно съхранение на температура до 6 градуса едно яйце трябва да е напуснало фермата производител до 6-тия ден след снасянето и да се продава в хранителната верига до 28 дни след пакетирането си. В хладилника ви е добре да бъде не по-дълго от три седмици след изтичането на този 28-дневен срок. Така че, ако на кутията видите, че яйцата са пакетирани преди повече от месец и половина, то ги консумирайте с уговорки и след много сериозна термична обработка. А по-добре направо ги изхвърлете или почерпете домашния си любимец с тях.
Как да познаем пресните яйца още в магазина? Всеки път, когато си купувате яйца, гледайте първо етикета, съветва Влади Банчев. На него ще видите един дълъг код, който на мнозина не говори нищо. Но по него можем да разберем къде е отгледана кокошката, как е гледана (свободно или в клетка) и коя е фермата. ЕТО И КАКВО ОЗНАЧАВА ВСЯКА ЦИФРА ОТ КОДА НА ЯЙЦАТА:
Първата цифра от кода на яйцата говори за начина на отглеждане. Тя може да е 0, 1, 2 и 3. Кокошките отглеждани в категория 0 се хранят с био храни без изкуствени добавки и спадат към онази графа на „щастливите кокошки“, които живеят разхождайки се свободно в дворно пространство. Кокошките в категория 1 се хранят с примеси, но се отглеждат на открито, категория 2 е на подово отглеждане, а 3 – в клетки.
Буквите след първата цифра на легендата – те ви показват коя е страната, в която са отглеждани кокошките, тъй като на българския пазар се намират и вносни яйца.
Цифрите в края на кода – те ви показват областта, в която се намира птицефермата. Всички знаем, че българия е разделена на 28 области, затова и цифрите са от 001 до 028. Накрая ще намерите и идентификационния номер на птицефермата, който е доказателство, че тя е регистрирана и преминала през всички здравни тестове, допускащи продукцията й на пазара.
И накрая – вече можете да намерите кодовете на всяко отделно яйце, така че дори и да сте изхвърлили кутията, с която те са купени, не е проблем да добиете информация за тях. Просто разшифровайте деветцифрените символи.
А ако искате да си сготвите нещо с полезния протеин – ето няколко предложения от нас:
Омлет с шунка, кашкавал и летни зеленчуци.
Печени яйца на хартия - една закуска от детството.
Бърза полезна закуска с хляб и варени яйца.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Сила, красота, здраве и щастие за хората, свикнали да хапват по варено яйце на закуска. виж още »
Яйчени пайчета, заливка за тестени изделия или полезна закуска – всичко това става само от разбити яйца. виж още »
Защо някои яйца са бели, а други кафяви? Защо около жълтъка на варените яйца се образува тъмна обвивка и защо някои жълтъци са с наситен цвят, а други виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ