Зима иде – яжте алабаш
Алабашът предпазва от настинка, помага в борбата с грипа, спира развитието на рака на простатата и облекчава симптомите на астма, бронхиални дразнения и лъчева болест.
Алабаш – наричан още гулия е познат на пазара под формата на зелена или лилава топчица, която се продава в късната есен. Не се заблуждавайте, това не е грудка, нито алабашът е кореноплоден зеленчук. Ядливата част от него е всъщност удебелено стебло на двугодишно растение, виреещо в умерения климатичен пояс. Макар че се отглежда от десетилетия в България, заленчукът още не се е наложил като често използвана съставка в родната кухня, а мнозина са свикнали да го виждат в тарелките, изложени в плод-зеленчука, но си нямат идея какъв точно да си купят и как да го приготвят. А предвид колко е полезно растението, невежеството тук може да се яви като тежка вреда. Затова ние от kulinarno.bg ще ви разкажем малко повече за топчестото растение с ярко тъмнозелени листа.
Макар че много наподобява познатата ряпа, алабашът има по-мек и сладък вкус от нея. Може да се консумира както в сурово състояние, така и преминал термична обработка. Неговата удебелена част се нарича гулия и може да бъде настргана или нарязана на кубчета като добавка към салата. Според някои рецепти може да се изпече с карамелизиран лук и меса, да се приготви на пара, супа или да се панира в царевично брашно и да се изпържи на тиган – вид готвене, което не ви препоръчваме, защото маслената баня убива голяма част от полезните съставки на зеленчука и го прави канцерогенен.
Листата на растението са малки и леко кисели и могат да влязат в състава на всяка зелена салата, превръщайки я във витаминозна бомба. Ако искате да си купите правилния алабаш – търсете малки до средни глави, които да не тежат повече от 150 грама. Добре е листата, ако има такива, да са свежи и без пожълтяване в крайщата. Месестата част нека бъде ненасечена, а ако от цепките се подава пожълтяла сърцевина, по-добре не си купувайте този зеленчук.
Знаете ли, че само 100 грама пресен алабаш ще дарят на тялото ви нужната му доза витамин С за деня? Няма спор – с такъв запас от аскорбинова киселина (витамин С) ще повишите многократно силите на имунната си система и ще прогоните вируси и болести, които вече са се докопали до вас. Затова и ежедневната консумация на зеленчука е препоръчителна в студените месеци, както и при борба с пролетната умора. Освен това организмът ви ще се радва на богати количества витамини от групата В, А, Е, D, както и на полезните микроелементи сяра, магнезии, фосфор, калций, цинк, мандан, мед, хром и желязо.
Ако сте на диета, то алабашът е перфектно решение да отслабнете с нещо вкусно и полезно. Някои хора обичат да се наслаждават на хрускавостта и мекия му вкус, хапвайки си го като ябълка. Други го намират за безвкусен и предпочитат да си го рендосат, след което да добавят сол, оцет и зехтин. Трети пък го предпочитат в комбинация с ряпа или зелева салата с моркови. Но всички свикнали да си го хапват са единодушни – няма смисъл да се пропускат здравословните му ефекти върху тялото, както и диетичните му свойства. В 100 грама алабаш се съдържат между 25 и 30 калории, като в тях няма почти никакви мазнини и белтъчини.
В народната медицина яденето алабаш се препоръчва като превенция от рак на простатата, както и проблеми с бъбреците. Листата и удебеленото стебло на зеленчука облекчават симптомите на настинка и грип, помагат за отпушване на дихателните пътища и оттлачват белите дробове. Прясното растение е благодат за хора с бронхиални заболявания и астма, а при пушачите благоприятстват изхвърлянето на замърсителни секрети от дихателните пътища.
Затова, ако още не сте се порадвали на тазгодишната реколта от kohlrabi (kohl – зеле; rabi – ряпа; - немс.), то сега е моментът да се отправите към близката продавалница на свежи плодове и зеленчуци и да си спретнете една хиперздравословна и вкусна салата за по-малко от левче. Предупреждаваме ви – алабашът не е от много издръжливите растения, така че не се презапасявайте. В хладилник издържа до няколко дни.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Как да познаем дали един зеленчук е отгледан и узрял с помощта на вредна за организма химия. виж още »
Погрижете се за красивата си външност и здраво тяло с морска и речна риба. виж още »
Недостигът на витамин D през студените месеци води до проблеми в двигателно-упорния апарат, кожата и ставите. виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ