Домашен хумус и добавки към него
Как се прави традиционен арабски хумус и какво добавки може да се сложат в разядката?
Хумусът е много полезна, лесна за направа, екзотична, постна и природосъобразна храна, произхождаща от Близкия Изток. Все по-често се появява и по щандовете на хранителните магазини в България, защото нашенецът обича да си го хапва за мезе като разядка, да го маже върху хляб или да сглобява с него ордьоври, като го ползва за топинг на соленки и парти хапки. Хумусът е добра алтернатива на готовите сосове на майонезена основа, доматените варианти с множество консерванти или по-нестандартните плодово-зеленчукови комбинации. Ала най-полезен е, ако си го направите у дома. Което не е никак сложна задача. Освен това можете да добавяте подправки и съставки, с които да постигнете идеален за вкуса си резултат. Ето как:
Основен домашен хумус. Съветваме да не минавате през етап на купуването на суров нахут, кисненето му за 12 часа и варенето още 1-2 часа. Отнема време, енергия, а и не можете да прецените колко суров продукт трябва да сложите, за да получите даден грамаж сготвен. Ето защо директно можете да си купите консерва сварен нахут. Пък и сосът от нея ще влезе също в състава на вашия хумус. За да е гладък обаче, по-добре махнете ципите на отделните зърна. След това си сметнете – на 100 г зърна се слага 1 с.л. без връх сусамов тахан, 1,5 с.л. студено пресован зехтин, 1 скилидка чесън и 30 мл от водата на консервата. Работете поне с 250 г нахут, за да не се окаже, че сте направили твърде малко хумус и не можете да му се насладите. Всичко се обединява в купата на пасатора и се смила с подправки до гъста паста. Ако е прекалено гъста, се налива още от водата на консервата.
Как си правим домашен хумус вкъщи.
Подправки за хумус. Солта е задължителна, а ако не слагате скилидки чесън, то поне подправете с чесън на прах или на гранули. Сред най-известните подправки са кимионът, лютият пипер и червеният пипер, ала в някои традиционни арабски рецепти към хумуса се добавят до 40 овкусителя. Ако го хапвате в автентичен вид, най-вероятно ще попаднете още на кориандър, бахарат, бербере. Последните две представляват традиционни миксове на основата на смлени зърна бахар. Можете да го направите с мелничка за пипер или кафе. Някои добавят карамфил, но той определено има доста силен и неприемлив за мнозина вкус. Пушеният пипер вместо обикновен червен пипер също е нож с две остриета. Затова преценете добре или първо опитайте с малки количества от готовата паста.
Рецепта за хумус с печени чушки.
Добавки в хумуса. Понякога хумусът се използва за основа на по-пищно ястие. Сред най-честите добавки са сварен боб (обикновено червен от консерва) или печени зеленчуци. Получава се профирна разядка, ако заложите на печени червени чушки или пък на печен патладжан. С тиквички рецептата се разводнява, а доматите е по-добре да влязат в хумуса не сурови или печени, ами сушени. Даже можете да капнете от мазнината в буркана им, за да подсили вкуса. Индийците пък правят подобие на хумус с добавка от печена тиква. Тогава сосът става идеален за намазване на филийка.
Традиционен хумус с печена тиква.
Поднасяне на хумус. Сервирането на разядката също си има традиция. Поднася се в плато или купа, като се полива с 1-2 с.л. зехтин и се поръсва с бели сусамови семена. Можете да ръснете лют пипер на люспи, за да подскажете, че ястието е пикантно. Свежи листа кориандър или магданоз ще вкарат още един цвят и текстура. Съществуват плейтинги с цели зърна нахут, орехи или други ядки, дори семена нар. Ако пък в хумуса има и добавки от зеленчуци, парчета от тях също се запазват за украса. Смята се, че по този начин очите виждат отделните продукти, които се съдържат в разядката и мозъкът се настройва правилно за нейния вкус.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Осем прости правила за направата на вкусна салата или свежо зеленчуково предястие. виж още »
Заменете фиксовете и готовите бульони с домашно приготвени букети от подправки и ще оцените разликата. виж още »
КОМЕНТИРАЙ