Видове пелин и за какво се използва билката
Пелиновото вино бори безсъние, анемия и настинка.
Отново влизаме в българската билкова аптека, за да попаднем на растение със запомнящ се вкус и дъх, което се оказва и едно от най-силните билкови лекарсва срещу глисти. Става дума за пелинът, който е главен герой във видеото на Баба Знае "Чудодейните свойства на мощния пелин". Неслучайно авторката прави серия изцяло за него - това е билка с многостранен доказан ефект през годините, която се използва и днес за направата на някои лекарства.
Първоначално горчивата отвара от пелин се е използвала, за да отвори апетита на малките деца. По-късно се откриват и неговите силни противопаразитни свойства и най-вече прочистване от глисти. Оказва се, че на територията на България има 13 вида пелин, като всеки от тях е със собствени вкусови и лечебни специфики. Затова по-добре си го купувайте от билкова аптека и искайте указания за употреба, вместо да го берете на своя глава, предполагайки този вид пелин за какво би могъл да ви помогне.
Така например белият пелин е благодат за женската полова система, като едновременно лекува възпаления и регулира хормоналния баланс в организма на дамите. Черният пък се приема при безсъние и нервност. Служи още за направата на компреси и мехлеми при рани, а не на последно място е и предпочитана ексцентрична напитка в родната кухня.
Виното пелин представлява бяло или червено вино, ферментирало с добавка от билката. Тя се усеща силно по нагарчащия вкус и повишава качеството на напитката. Вино с пелин освен наслада за сетивата е и природен лек срещу настинки, анемия, безсъние и ставни проблеми.
Още интересни факти за пелина - гледайте във видеото на Баба Знае:
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ