Агнешкото на майстора
Печено агнешко с ориз, гъби, кайма и ароматни подправки.
Приготвянето на агнешкото си е цяла наука. Рецептата, която споделям с вас е "крадена" от голям кулинар и произведена от мен. Наскоро бях на санаториум и "съкилийник" ми беше главният готвач на голям черноморски хотел - кулинарят Бат Ники. Човекът е професор в областта на готвенето и тази рецепта е от него, като съм направил малки подобрения. Моите близки за Великден бяха впечатление за първото ми агнешко, приготвено в домашни условия.
Необходими продукти:
- 1,5 кг агнешка плешка или бут
- 500 грама агнешка кайма (може да заместите със свинска или смес)
- 1 глава лук (може да се замести и с праз лук)
- 500 грама гъби печурки (ако имате под ръка други, ще стане също интересно)
- 2 ч.ч ориз
- 20 мл бира или червено вино
* За да стане вкусно и да могат да го хапват и хора, които не консумират агнешко, защото им мирише, ви трябват доста подправки и чесън за шпиковане.
Подправки:
- канела
- индийско орехче
- червен пипер
- черен пипер
- къри
- куркума
- майорана
- мащерка
- сух джоджен
- сол
Начин на приготвяне:
За да ви стане добре агнешкото трябва да се подготви още от предишния ден. Първо се измива добре и подсушава. След това се шипкова с резенчета пресен чесън - аз използвам само бялата част. В дълбока купичка смесвате описаните по-горе подправки. (За мен дозата е по 1 ч.л. от всяка подправка. Вие можете да го направите на око и дори да добавите люта подправка, ако обичате да ядете по пикантно.) Хубаво омесвате подправките, за да се смесят подобно на шарена сол и със сместа хубаво натърквате вече шпикованото месо. Оставяте да преседи на студено или в хладилника 24 часа.
Пече се в средата на предварително загрята фурна без вентилатор. Препоръчвам ви дълбока тава, както е на снимката. Месото се поставя на дървена дъсчица, за да няма допир с дъното на тавата. В самата тава се наливат 1 литър вода и тавата се запечатва с алуминиево фолио за печене. Това количество месо се пече около 4 – 5 часа. На средата на печенето се маха фолиото. Пече се половината от оставащото време само на горен реотан, а след това само на долен. За да ви стане сочно може през 10 мин. да го обливате със соса от тавата.
На канапето: 1 час преди да стане месото трябва да започнете приготвянето на канапето върху което се сервира. Това е една от атракциите в блюдото. Първо се измива ориза докато водата му стане бистра, после в дълбока тенджера се изсипват 2 с.л. олио, в които запържвате ориза до прозрачност. След това го заливате с хладка вода докато се покрие с около 2 пръста. Добавете къри и сол на вкус. Приготвя се на най-силна степен на котлона докато заври, след това оставяте на най-слабата степен да се довари, като трябва да е със захлупен капак. Той ще се свари и поеме водата, а когато това стане, махнете от огъня.
Продължаваме нататък – нарежете гъбите и лука на ситно и в тиганче запържете леко, след това добавете каймата – за да може тя по-лесно за се изпържи и раздели на дребни късчета. Полейте с 20 мл. бира или вино. Когато каймата е готова, добавете 1 ч.л. канела и настържете индийско орхече на вкус. Отстранете от огъня и смесете с ориза в тенджерата. Това е вашето канапе.
Сервирайте яденето като в чиния направите пласт от канапето под формата на палачинка, а от горе сложите парче месо, полято със соса от тавата. Приятен апетит.
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ