Страдам ли от дефицит на витамин В12
Недостигът на витамин В12 предизвиква постоянно чувство на умора, загуба на усещането за вкус, проблеми с паметта и очите.
Страдате ли от недостиг на витамин В12? Едва ли много хора могат да отговорят категорично на този въпрос въпреки важността за здравето. Истината е, че малцина следят редовно нивата си на познатия още под името КОБАЛАМИН витамин, който е жизненоважен за правилното функциониране на тялото. От всичките открити 13 витамина само В12 не може да се набави в организма от растения или слънчеви лъчи. Той съществува в естествен вид само в животинските продукти. Затова и хората, спазващи вегетариански режим на хранене, често страдат от проблеми, породени от недостига на В12.
Имам ли дефицит на кобаламин в тялото? Ако вече сте проявили разума да се зачудите по този въпрос, то не се втурвайте панически към личния лекар или първата лаборатория за кръвни изследвания. Преди това си отговорете на въпроса дали хапвате чат-пат животински черен дроб, червени немазни меса, агнешко и риба. Ако е така, то поне запасявате тялото си с В12. Друг е проблемът дали той се абсорбира. А него лесно можете да решите с прием на пробиотици като хранителна добавка или чрез кисели млека и комбуча култури. Затова ще опишем кои са най-честите индикатори за проблемния недостиг, публикувни в сайта zdrave.to. И ако имате съмнения, че системно страдате от някои показател, тогава вече е добре да се обърнете към специалист.
Липсата на В12 предизвиква проблеми с очите. Първоначалните симптоми са размазване на обекти, които би трябвало да попадат във фокуса на погледа. В последствие може да се появи цялостно размазване или дублиране на картината. Тази работа не е шега, защото в най-тежките случаи води и до загуба на зрение.
Липсата на В12 кара кожата да изглежда като при жълтеница. Научното обяснение за това е много просто. Кобаламинът се грижи за здравината на червените кръвни телца, които съдържат билирубин. Това е веществото, при чието насищане в кръвта се отчита жълтеницата. При недостиг на В12 еротроцитите се чупят и от тях изтича билирубин. Така кожата придобива жълтеникав отенък.
Недостигът на витамин В12 причинява патологична умора. Ако видимо не се преуморявате, спите по 7-8 часа на денонощие, но въпреки това се чувствате постоянно отпаднали и с липса на тонус и енергия, е възможно тялото ви да изнемогва за кобаламин. Постарайте се бързо да разберете дали е така, защото на следващ етап се очаква да започне срив в имунната система. Затова, ако не можете да станете сутрин от леглото, поне си помислете под завивките дали менюто ви доставя достатъчно количество В12 и пробиотична среда, в която да бъде абсорбиран.
При дефицит на витамин В12 паметта започва да изневерява. Ако в последно време ви прави впечатление, че запаметявате доста по-трудно нова информация, както и имате затруднения с възпроизвеждането на вече запомнена такава, не си поставяйте веднага диагнози като Алцхаймер. Може би просто ви липсва кобаламин. Тъй като той е пряко свързан с правилното функциониране на червените кръвни телца, а те от своя страна доставят кислород на мозъка, нужен за оросяването му, може проблемът да идва от там. Ако ви се случва прекалено често, май ви е време за преглед.
Липсата на витамин В12 води до загуба на усещането за вкус. Ако храната ви започне да бъде по-безвкусна или се окаже, че системно прекалявате с подправките в стремежа си да усетите сладостта на ястията, обърнете внимание на езика си. Лесно ще познаете дали тялото изпитва дефицит на витамин В12. В този случай езикът става по-червен от обикновено и част от малките точици, наречени папили, изчезва. Те отговарят за усезанието на вкуса, а тяхното намаляване може да продължи и дори да стане болезнено. Тогава определено трябва да помислите не за подправките, а за продуктите в менюто си.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Засилената нужда от кафе свидетелства за липса на основни микроелементи в тялото. виж още »
Косата, кожата и очите са най-податливи, когато преминаваме от плодове и зеленчуци към по-тежка и по-бедна на витамини и минерали храна. виж още »
Разнообразното и пълноценно хранене е в основата на високата потентност и оплодителната способност. виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ