Как се прави традиционно фрапе
Произход на фрапето, видове фрапе и какви варианти на фрапе има?
Когато летните горещини станат факт, човек инстинктивно търси разхлаждащи напитки. И ако топлото кафе не изглежда подходящо за старт на деня, то едно студено фрапе определено повече радва добрия вкус на ценителя. Откъде произхожда напитката, как правилно се приготвя и какви варианти на фрапето има, ще ви разкажем сега.
Фрапето е гръцка напитка, открита в Солун през 1957-а година. По време на Международния панаир представителят на Nestle Янис Дритсас показва напитка за деца от разбито инстантно какао в мляко с шейкър. Неговият колега Димитрис Вакондиос веднага грабва идеята и в обедната почивка вместо какао използва инстантно кафе, за да си направи освежаваща напитка. Още на същото изложение иновацията е приета с наслада.
Правила за приготвяне на фрапе. От фирмата Nescaffe, произвеждаща главната суровина за фрапе – инстантното кафе, дават своя оригинална рецепта. Във висока стъклена водна чаша се сипва 1 ч.л. нескафе, 1 ч.л. захар и 1 пръст студена вода. След това със специфичния фрапе шейкър се разбива на гъста пяна. Прави се тест като чашата се обръща, а пяната не бива да помръдва от съда. Следва да се добавят няколко кубчета лед, после се долива студена вода внимателно, за да се издигне пяната в чашата. Боцва се сламка и напитката е готова.
Видове фрапе според сладостта. Гръцката рецепта се различава от тази на производителя като описва три степени на сладост. Гликос – 2 ч.л. кафе и 4 ч.л. захар; метриос – 2 ч.л. инстантно кафе и 2 ч.л. захар и скетос – 2 ч.л. кафе и никаква захар.
Разликата между бяло и черно фрапе. В началото на своята направа двете разновидности са еднакви. Разликата идва след разбиването на пяната, когато при бялото фрапе се налива студено мляко вместо вода. Обикновено белите фрапета са и с повече добавена захар.
Фрапето по света. В Кипър напитката е обявена за част от кулинарната култура на острова. Думата фрапе идва от френския език, като означава охладен или разбъркан. В Сърбия след направа на напитката върху нея се добавя топка сладолед, която може да се поръси с рендосан шоколад. В Дания фрапето винаги се прави с мляко, а в България по традиция се консумира в компанията на кола или чаша студена вода.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Знаете ли, че нескафето има по-голям срок на годност от печеното кафе, а кафееният храст умира при температура под 8 градуса. виж още »
Напитките, които носят удоволствие на въздържатели и децата в летните жеги. виж още »
Няколко свежи предложения за любителите на лятото, настроението и градуса. виж още »
КОМЕНТИРАЙ