Бабешките методи при изгаряне по време на готвене
Ако се изгорите в кухнята, потърсете си безсолна мазнина, хладка вода и сурови картофи.
Готвенето като всяко друго занимание крие рискове за здравината и цялостта на тялото – забавно е, когато започнат да ви изнасят тази лекция на кулинарни курсове или още по-трагично – в профилирана гимназия. Но ще чуете също, че травмите по време на готвене биват два типа – порезни и изгаряния, като изгарянията се делят на няколко подгрупи, върху които обаче няма да се фокусираме днес. За разлика от скучния лекционен материал, който колкото верен е и толкова скучен, ние ще се спрем на практическата част, а именно – КАКВО СЕ ПРАВИ ПРИ ИЗГАРЯНИЯ ПО ВРЕМЕ НА ГОТВЕНЕ.
Да – най-правилното решение е да изоставите кухнята и веднага да се втурнете към аптеката за някои вълшебен мехлем, но има случаи, когато не разполагаме с отворена аптека наблизо (когато готвим на вилата в планината или пък в малките часове на утрото), а нуждата да се действа моментално не се съобразява с пречките пред нас. Затова ще ви споделим малко бабешки акъл по тази тема, като съветите са доказали с времето, че действат безупречно в екстремални ситуации.
Веднага щом се изгорите, независимо дали сте допрели плътта си до нагорещен съд или котлон или пък върху вас е скочила нажежена мазнина от тигана, сложете изгореното под течаща вода с приблизителна телесна температура. Грешно е твърдението, че изгореното трябва да се третира със студена вода. Не, не и не! Освен, че е отдавна отречено от народната медицина, наскоро швейцарски изследователи от Берн, занимаващи се с тънкия въпрос публикуваха доклад, в който препоръчват водата за третиране на повърхностни изгаряния да бъде с телесна температура, защото студената облекчава болката само временно, а стресира силно увреденото място. Добре е също да подържите изгореното под течаща вода за 5 минути, да си починете няколко минути и щом усетите отново досадното парене, пак да се възползвате от лечебните сили на водата.
На второ място – намажете изгореното с мазнина. След като сте преминали през етапа на „водната баня“ е време да третирате с мазнина. Отново няма значение вида изгаряне. Добре е ако разполагате с висококачествен зехтин. Все пак помнете, че и олио ще свърши работа. Намажете с тампон или памук и не забравяйте да повтаряте действието в следващите няколко часа. При изгаряне плътта губи мазнината си, съсухря се поради бързото изпарение на влага, причинено от топлината и именно затова кожата се сбръчква и се появява усещането за изопнатост. Мазолите, които се образуват в последствие са естествените запаси от течност, които тялото изпраща на пострадалото място, за да може то да се възстанови. Затова – дайте му и вие още влага, а също така не пукайте мазолите – те си имат своя заздравителна функция.
С мазнината можете да сглупите в два аспекта. Не я слагайте прекалено топла. Нека е със стайна температура или по-ниска. В противен случай ще задълбочите проблема, вместо да го облекчите. Друга фатална глупост, която ще ви отговори с много болка е да намазните изгореното с подсолено олио или зехтин. Тогава освен болезнените спазми на кожата рискувате да си докарате и доста упорит белег. Солта в този момент също е враг на пострадалата ви плът.
Свинска мас и суров картоф при изгаряния. Това са още два ефективни метода за лекуване на изгорено, които са добре известни на нашите баби. Маста трябва да е безсолна – просто се маже на пострадалото място и се оставя да подейства. Старайте се едно денонощие изгореното да бъде почти постоянно намазнено. Ако нямате мас под ръка, посегнете към суровите картофи. Обелете един, измийте го и рендосайте част от него. Покрийте кожата със стърготините. Останалата част от картофа приберете в хладилник и си стържете студени част от него през няколко часа, за да налагате болезнената готварска травма. Ще се изумите от ефекта.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Народни методи за премахване на бенки и тъмни петна след печене на слънце. виж още »
Ястия с пресни моркови, полезни мазнини и кисело мляко помагат на кожата да понесе жарките слънчеви лъчи. виж още »
Цитрусови плодове, ванилия и оцет ще премахнат зацапванията от храна в микровълновата и ще я накарат за заухае на свежест. виж още »
КОМЕНТИРАЙ