10 правила за идеалния летен коктейл
Спазвайте стриктно рецептата и работете уверено с шейкъра, ако искате да направите съвършения коктейл.
Кой не си мечтае в горещите дни да седи на някой екзотичен плаж, да слуша шума на морето и да се наслаждава на живота с чаша коктейл в ръка. Освежаващите слабоалкохолни напитки, допълнени с плодови вкусове и аромати, много лед и украса от чадърчета и резени цитруси, вървят в представата за лятна ваканция заедно с плажното мляко в чантата, банския под връхната дреха и копнежът за пясък, вода и раззеленена природа.
В света съществуват над 3 000 официални коктейла, като някои от тях са особено известни и лесно достъпни, други пък зашеметяват с избора на екзотични продукти и привидно странните комбинации между тях. Коктейли се приготвят още от XVI век, но погледът върху тези напитки се променя драстично едва през 1948-а година, когато табиетлията с изискано небце Дейвид Ембъри издава труд, описващ множество правила и идеи за комбинации, тънкости на приготвяне и съвети за направа на напитки. Неговите описи се превръщат в наръчник за правене на коктейли, който бързо придобива известност в целия свят, защото към стотиците ценни съвети, се съдържат и стриктни пропорции на всяка от съставките и изисквания за качеството на продуктите.
Днес ние от kulinarno.bg ще се спрем на една от най-ценните глави на труда на Ембъри, а именно ДЕСЕТ ЗЛАТНИ ПРАВИЛА ЗА НАПРАВАТА НА ПЕРФЕКТНИЯ КОКТЕЙЛ. Надяваме се те да послъжат не само на професионалистите и посветениете в занаята, а и на лаиците, които с най-голямо удоволствие биха смесили няколко напитки с подправки така, че да получат идеалната лятна наслада.
1. Погрижете се за чашите – те трябва да бъдат адекватно подбрани както по форма, така и по размер. Не правете компромиси. След това ги измийте хубаво с гореща вода и лъснете с хавлиена кърпа. Ако ще приготвяте коктейл, който се пие на бавни глътки, използвайте водни чаши, ако ще правите шотове или други силни и малки коктейлчета, които често се сръбват на екс, най-добре ги сипете в чаша за мартини.
2. Придържайте се към рецептата на коктейла. Никога няма да сбъркате, ако стриктно спазите всички пропорции, защото концепцията за напитката е многократно тествана и избистряна, докато се получи идеалната комбинация. Много грешки в домашно направените коктейли идват от импровизации.
3. Заложете на продукти с високо качество. Ако не искате да се изложите, по-добре бръкнете по-дълбоко в портмонето, за да си вземете хубава водка или пресни плодове за фреш, вместо кутия плодов сок. Бъдете сигурни, че дори и слабите пиячи лесно ще усетят разликата между качествените и некачествените продукти. Пък и с минаване по тънката греда може да докарате неприятно главоболие на себе си и близките.
4. Използвайте фантазия при украсата. Всеки може да топне гърлото на чашата във вода и да я залепи в захар. Вие обаче можете да изберете кокосова или лимонова захар, да я смесите с плодови стърготини или шарени захарни кристалчета. Добрата визия винаги е правила напитката по-апетитна. Тази техника се нарича МАТИРАНЕ НА ЧАШАТА.
5. Коктейлът е напитка, а не десерт. Мнозина прекаляват с количеството на съставките, като или го правят прекалено силен и не оставят шанс да бъде оценен вкуса му по достойнство или пък в желанието си да се получи наистина голяма сладост прекаляват със захарта. Десертите търпят повече захар, сметана и яйца, не напитките.
6. Работете вещо с шейкъра. Помнете, че този уред се държи винаги с две ръце, пък и през краткото време на направа на напитката втората ръка не ви трябва за друго. Важно е също да проследите дали в рецептата е описан реда на изсипване на съставките, защото той също има значение за крайния резултат. Спазвайте го точно и безкомпромисно.
7. Ледът е важен за всеки коктейл. Трябва да разполагате с много от него и НИКОГА да не го докосвате с ръка – има си щипки за тази цел. Ако случайно вашата е зачезнала някъде – използвайте лъжица.
8. Плодовете и листните украси трябва да стоят до последно в хладилника. Голяма част от коктейлите се поднасят с резени цитруси, коктейлни череши, листенца мента и други представители на флората. Не разрязвайте плодовете предварително и не ги кичете по чашите още преди гостите да дойдат. Дръжте в хладилника и използвайте за украса непосредствено преди сервиране.
9. Рецептите за коктейли се базират на производни на 30 мл течност. Помнете, че 1 с.л. е 15 мл., 1 ч.л. е 5 мл., а 1 течна унция е 30 мл. Това са основните мерни единици, които ще срещнете в рецептите за коктейли.
10. Основният съд за наливане на коктейли е конусовидната чаша със стълбче за мартини. Ако се чудите в какво да поднесете напитката, има голяма вероятност да НЕ сбъркате, използвайки именно тази чаша.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Напитките, които носят удоволствие на въздържатели и децата в летните жеги. виж още »
Съчетайте „духа от бутилката“ с аромати на свежест и лято. виж още »
Няколко свежи предложения за любителите на лятото, настроението и градуса. виж още »
КОМЕНТИРАЙ