Храни, които да си вземем за плажа
Използвайте пясъка за естествен хладилник, но не забравяйте да обозначите къде заравяте провизиите.
Пребиваването на българското черноморие освен бленувана идея за лятна почивка е и игра на оцеляване. Много са плажовете, на които няма и едно място, от където човек да може да си купи студена вода или бира, да не говорим за прясна супа, кебапчета с гарнитура, печено пилешко или въобще нещо стабилно, с което да напълни корема след няколкочасов изтощителен престой във водата. Неприятно е, когато гладът надделее над нежеланието да се измине половин километър в най-голямата жега, за да се стигне до място, на което се предлага някаква стабилна храна. Започва се със сушене, събиране на кърпи, чадъри и други плажни дисаги, само заради настойчивите вопли на празния стомах. А обикновено, когато се завърнете с целия багаж обратно, вече заситени – мястото ви е заето.
От друга страна носенето на храна от квартирата на плажа рискува да развали вкусовите и визуалните качества на ястието ви. Сандвичите се разстичат, месото се разваля, бирата се стопля, а плодовете стават кашкави и неприятни за хапване. Затова ние от kulinarno.bg ще ви открехнем как да надхитрите ситуацията и да успеете да се наядете с вкусна донесена от вас храна.
Трик за студени напитки и диня. Ще запазите температурата им по-дълго, ако ги заровите в пясъка. Бирата и водата ще останат като извадени от хладилника, ако се понапънете да им изкопаете по-дълбока ямка. Сложете ги прави – не легнали. Същото можете да направите и с динята, но не и с други плодове, защото те са доста по-меки и ще се смачкат и напълнят с пясък. Тук трябва да спазвате две препоръки. Когато заравяте продукта в земята, не забравяйте заедно с него да заровите и пръчка, която да се подава над пясъка. В противен случай рискувате след няколко завъртания на кърпата, да не успеете да си намерите скритото „имане“. Освен това се постарайте докато го закопавате, пясъка да бъде максимално натъпкан около него – така ако някой го настъпи тежестта му ще се разнесе равномерно по земята, а няма да падне директно върху продукта. След заравянето можете да полеете с вода за допълнително охлаждане и спластяване на пясъка.
Варените картофи са страхотно решение. Донесени цели, заедно с люспите, те не се нагряват на непряка слънчева светлина, така че могат да издържат цял ден в плажната ви чанта, чакайки ви да огладнеете. Освен това се разпадат трудно, не съдържат сосове, които могат да се разтекат по багажа ви, а по-силен натиск върху тях няма да е фатален. Тази храна е особено подходяща и защото е лека – без мазнини, които да ви подуят или да ви донесат дискомфорт от преяждане в топлото време.
Пакетираният козунак и кроасаните стават божествено вкусни, когато се поставят неразопаковани на слънце. Колкото повече ги държите на плажа, толкова повече ще омекват. Добре е обаче тестените кифлички да са без пълнеж, защото нагрятата им вътрешност може да избълва. А козунакът – той ще се превърне в хлебче „душица“, което ще ви наяде стабилно.
Пластмасовите кутии спасяват традиционалистите. С пластмасова кутия за храни с капак можете да се сдобиете от почти всеки магазин за битови потреби. Ако сте традиционалист от български тип, за който престоят на плажа е свързан с консумация на пържена цаца с картофки за гарнитура и потна бира, използвайте тези кутии за да си занесете рибката и картофките до морето. (За бирата вече ви казахме) Ако табиетлийските ви ястия са доста мазнички и рискувате да изцапате плажната си чанта и цялото й съдържание, сложете по лист домакинска хартия на дъното на кутията и под капака, преди да го затворите. Тя ще изсмуче неприятните сокове от храната и ще ги задържи в себе си. Кутиите са подходящи за носене на скара, хлебчета и плодове, но не забравяйте, че ако ги държите прекалено много на жегите, рискувате да се развалят.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Хранене преди лятната почивка – много течности, фибри, пробиотични бактерии и мастноразтворими витамини ще ви помогнат да запазите гладка кожа, виж още »
Плуващ контейнер за храна позволява да хапвате и пийвате без да излизате от водата. виж още »
Не плувайте след консумация на храна и напитки! виж още »
КОМЕНТИРАЙ