Кой е побелелият усмихнат дядо от логото на KFC?
Полковник Сандърс пържи пилето с 11 специални билки, гарантиращи неповторимия му вкус.
Когато се заговори за фаст фууд с пилешко, една от първите асоциации е апетитното панирано месо от KFC. Веригата за бързо хранене има 22 заведения в България, но вече залязва, изместена от местни заведения и доставчици, предлагащи по-богат асортимент. Все пак, сещайки се за KFC, на преден план изплува семейната кофа с вкусотийки, на чието лого белокос усмихнат възрастен мъж приканя да си хапнем хрупкаво пилешко. А кой е този дядо?
Лицето на KFC е полковник Харланд Сандърс, който през далечната 1896-а година е сготвил първото си пилешко. Тогава малкият Харланд е едва 6-годишен и отговорно се грижи за невръстните си братя и сестри, поверени по неволя в неговите ръце. Бащата на децата загива, а майка им работи неуморно, за да изхрани челядта си.
Още като дете Харланд има усет към кулинария. История и легенди се преплитат, разказвайки за упорития мъник, надянал престилката и опитващ всякакви комбинации между подправки и продукти. Някъде, в тези отрудени дни на детството на Сандърс в Хенривил, Индиана вече се хапвали панирани пилешки крилца, бутчета и гърди, приготвени от бъдещия създател на KFC. А в следващите 35 години талантът на великия готвач на пилешко спял дълбоко, потиснат от инстинкта за себеразвиване.
Полковник Сандърс се занимавал с военна дейност, автомонтьорство, чиракуване в различни занаяти, докато не навършил 40 години. И тогава решил да се бори за онова, което прави най-добре. Наел си заведение към бензиностанция в Кентъки и се нагърбил да го разработи като специална гостилница за любителите на пилешко. В началото не разполагал с персонал, затова правел всичко сам, но пет години по-късно славата вече го осияла.
Харланд Сандърс получава титлата „полковник“ лично от губернатора на Кентъки заради приноса си в популяризирането на щата. През 1950-а г. получава белия си костюм с черна вратовръзка и черна кърпа, подаваща се от джоба, за да бъде емблема на вкусното пилешко, направено с 11 тайни билки, което примамва туристи от цял свят.
Полковник Сандърс предприема пътуване из Америка, за да представи своята рецепта и на други заведения. Договорките му (повечето от които само устни) предвиждат да получава процент от всяко продадено пилешко, приготвено по негова рецепта в ресторантите, а продуктите да носят името Kentucky Fried Chicken (KFC). Така вкусът става любим на милиони американци, търсещи онзи специфичен аромат на панираното пилешко. Скоро бизнесът се пренася и във Великобритания, а по-късно обхваща целия свят.
Днес заведения от веригата KFC има в 118 страни по света и макар конкуренцията да е убийствена, все още се срещат ценители, които търсят автентичния вкус. Дали традицията е променена или автентичното в апетитното панирано пилешко се е запазило, се водят спорове, но бизнесът на починалия през 1980-а г. дядо Сандърс е жив и радва милиони хора на Земята.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Изненадващо доказателство, че в сандвичите на McDonald's няма повече консерванти и подобрители, отколкото в същите продукти на други вериги за бързо х виж още »
Най-популярната верига за бързо хранене в света е основана от двама братя в Калифорния, а днес всеки ден се откриват по около 6 нови заведения. виж още »
Грандиозна стачка на работници във вериги за бързо хранене заплашва да остави янките без fast food. виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ