Храни, които повишават риска от тромбози
Хранителни продукти, повишаващи риска от тромбоза са онези, които съдържат големи количества витамин К.
Противодействието срещу световната пандемия от covid-19 достигна своя връх с издаването и утвърждаването на ваксини срещу коронавирус. Медици обаче отчетоха, че преболедуването, както и имунизирането в много редки случаи са склонни да предизвикат тромбози, а някои от тях дори завършиха с ампутация и летален край. Ето защо и изследванията върху появата на тромбози и откъсването на кръвни съсиреци в кръвоносните съдове стана обект на допълнителни изследвания. Оказва се, че неадекватното меню и начин на хранене също може да предизвика тези състояния, както и да подсили страничния ефект на ваксината и болестта. Руски учени, цитирани от BGNES, обясниха от какво да се пази човек, склонен към прекомерно кръвосъсирване.
Кой витамин води до кръвосъсирвания? В народната медицина отдавна се знае, че при разредена кръв се хапват продукти, богати на витамин К. Витамин К отговаря за кръвоносните съдове и сърдечно-съдовата система, но нуждите от него на всеки организъм са различни спрямо силата на тялото, сърцето, кръвта и индивидуалния начин на живот и здравето на човека. Ето защо някои хора трябва да приемат витамина, докато други е добре да преценяват стриктно поетите количества и да го ограничават, когато ги застрашава.
Кои храни съдържат витамин К? Имунологът Андрей Продеус обяснява, че витамин К се набавя предимно от естествени източници и рядко се налага да бъде приеман медикаментозно. Хората с дефицит трябва да хапват по 50 грама магданоз дневно – количество достатъчно да даде 10 пъти необходимата доза от витамин К. Елементът се съдържа в големи дози още в листата пресен спанак (в 50 г има 3 пъти повече от необходимия витамин К за деня) и пресния босилек (в 50 г се съдържат 2 дневни дози). В драстично по-малко количество попада в тялото от хапването на лилави плодове – боровинки, касис, грозде. От тях трябва обаче да си хапнете 250-300 грама, за да си гарантирате една дневна доза на витамин К.
За какво е полезен витамин К? Витамин К се грижи за кръвоносните съдове като помага за стягането им. Редовно приеман в детството и младите години, той гарантира по-трудно образуване на разширени вени, грижи се за здравината на сърдечния мускул и дори за красотата на лицето като превенция от спукани капиляри, образуване на капилярни звезди и подкожно посиняване на кръвоносните съдове. С добавка на шепа магданоз към сандвича или салатата човек може да си гарантира по-рядко посещение при лекаря заради проблеми с кръвта и сърцето. Също така ще спести много пари от ходене на козметик или дерматолог за премахване и поддръжка на подкожните кръвоносни съдове. Но има и състояния, в които приемът е рискован.
Кога витамин К е опасен? При някои хора кръвта се движи бавно, а високият холестерол е отделна предпоставка за запушване на кръвоносните съдове и образуването на тромби. Именно тези групи трябва да внимават с магданозените кюфтенца, предупреждават експертите. Ако приемате витамин Е с цел кръворазширяване или пък просто за телесна поддръжка, е добре да знаете, че едновременният прием на витамин К може да предизвика дори вътрешни кръвоизливи. Медикаментите за превенция от коронавируси, както и прекарването на болестта действат и без друго кръвосъсирващо. Ето защо колкото и да са полезни магданозът, спанакът, боровинките, босилекът и гроздето, е добре да ги ограничите от менюто докато минат няколко месеца от поставянето на ваксината или падането на карантината, съветва Продеус.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Твърдият алкохол НЕ може да бъде използван като дизенфектант срещу коронавирус. виж още »
Чаят от магданоз облекчава предменструалните болки, подобрява бъбречната дейност и храносмилането. виж още »
Зелената подправка прави дамите неустоими, а мъжете – неудържими. виж още »
КОМЕНТИРАЙ