Проф. Мермерски – купените меса за директна консумация са убийци
Можете да накарате тялото си да се бори срещу болестите с плодове и зеленчуци всеки ден, обяснява българският гуру на здравословното хранене.
От дълбока древност хората търсят в храните освен вкусна комбинация от съставки, която да радва сетивата, носейки наслада и илач за най-разнообразни болежки. Несъмнено един от най-добрите експерти в областта на здравословното и природосъобразно хранене днес в България е Проф. Христо Мермерски – учен, написал и продължаващ да пише множество книги и с хиляди рецепти за това как хранейки се да се излекуваме от редица болести и да се предпазим от други.
В интервю за в. Стандарт преди началото на лятото кулинарният лечител обяснява, че можем да активизираме имунната система и защитните функции на организма си като изяждаме по 400 г плодове и зеленчуци дневно – лека и вкусна задача предвид богатия асортимент на пазара и жегите, които убиват апетита за тежки мазни пържени храни. Проф. Мермерски препоръчва салатата да е неразделна част от ежедневното меню на хората, като я разнообразяват провокирайки фантазията си така, че тя да бъде шарена и различна. Ако днес си хапваме зеле с моркови, то утре можем да заложим на домати, краставици, чушки, магданоз. Тялото има нужда от съставките на всеки зеленчук, затова наш дълг е да му ги доставим. Ученият обяснява, че особено необходими на организма са червените зеленчуци – домати и чушки, които са силен антиоксидант и предпазват по естествен начин от ракови заболявания.
Говорейки за салати, не трябва да забравяме, че те могат да бъдат и плодови. Съчетани по наш вкус, подсилени с лъжичка мед, щипка ванилова есенция или канела, те са букет от витамини, който определено няма да ви навреди. Проф. Мермерски набляга на полезните свойства на черешите, които изобилстват на пазара днес и са един от най-богатите на витамин С български плодове – бойци със сърдечно-съдовите проблеми.
Друг съвет на специалиста е да не си вредим чрез храненето – особено в жежките летни дни с тежки меса, пържени храни и най-вече с пълните с консерванти луканки, шунки и салами, които ни се „усмихват“ подкупно от месната витрина. Дори и да не си ги забраняваме напълно, важно е да ги ограничим, защото те са канцерогенни и нямат благоприятно влияние върху тялото.
Важно е не да се ограничаваме, не да сме гладни за дадена храна и да си я забраняваме на сила, обяснява ученият в предаването си по ТВ СКАТ, а да си позволим онези дарове от природата, които хем ще донесат наслада на сетивата ни, хем ще дарят здраве, младост и дълголетие на тялото. Именно в това се състои неговата философия за правилното лечебно хранене.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Прекаляването с количеството на натриевия хлорид води до високо кръвно, поява на целулит, отоци на крайниците и неврозни отклонения, но недостигът му виж още »
Производителите на храни първо правят така че да напълнеем, а след това ни продават диетични продукти. виж още »
Специалистът по правилно хранене и лечебни храни – Проф. Христо Мермерски създаде рецепта за сваляне на високото кръвно и намаляване на риска от виж още »
КОМЕНТИРАЙ