Как правилно се съхранява риба
Ако не искате рибата за Никулден да стане лигава и кашкава, преди да я вкарате във фурната, спазвайте няколко прости правила.
В следващите 24 часа на територията на България хиляди рибоци от всякакви видове ще се превърнат в жертва на красивата никулденска трапеза, с която семейства и приятели ще посрещнат петъчната вечер, както повелява християнската традиция. И докато преди няколко десетилетия за Никулден задължително се ядеше шаран, то днес на лице е модерната тенденция, според която просто трябва да се хапне някакъв вид риба, без ограничения във вида й.
Разнообразието на пазара, особено в навечерието на празника, е зашеметяващо, а рецептите, по които може да се приготвят водните обитатели са предизвикателство за всяка домакиня да избере най-подходящата според вкуса на близките си. Мнозина са проявили благоразумието да не оставят за последния момент избора на риба и вече са докарали в дома си провизиите за утрешната вечеря, но тук идва друг тънък момент, за който предварително не е помислено. А именно – как да се съхрани рибата до утре, така че да не се изгубят вкусовите й качества. На този въпрос ние от kulinarno.bg ще ви отговорим сега.
1. Ако рибата е замразена – нещата са по-прости. Приберете я в камерата или фризера и я извадете да се размразява няколко часа преди да започнете с готвенето. Помнете, че след размразяване тя не бива да е топла, даже е добре леда по нея да не е напълно разстопен. Затова ние не препоръчваме програмите за размразяване на риба и меса в печките и микровълновите фурни, нито родния навик за поставяне върху парното. Просто оставете времето да си свърши работата.
2. Ако сте си взели охладена риба, но планирате да я замразите, то задължително не я осолявайте преди това, защото водното животно няма да успее да замръзне. Като цяло идеята прясната риба да се замразява само за ден съхранение не е удачна, но ако ще пребивава повече от два дни в хладилника ви – температурата под минус 10 градуса е задължителна.
3. Ако не искате да замразявате рибата си, защото има по-малко от 24 часа до готвенето й, трябва да спазите няколко стъпки. Първо и най-важно – почистете я хубаво и я измийте. Особено за шараните не си позволявайте да престояват с люспите и карантията. И не мийте в никакъв случай риба с топла вода – рискувате безвъзвратно да развалите вкусовите й качества и поведението на месото й в тавата и на масата. Нека водата бъде студена, ако слузта на „плувеца“ е много упорита – осолете и отмийте отново.
Когато е идеално почистена, осолете хубаво и отвсякъде. Втрийте с ръка в кожата на животното. След това задължително го увийте в найлонов плик или стреч фолио, където да има минимален контакт с въздуха. В противен случай месото ще изсъхне, а очите ще придобият особено неприятен вид. За финал сложете рибата в хладилник на възможно най-хладното място, където положителната температура се доближава до нулата. Така вашето рибе ще е в пълна готовност да се превърне в апетитна вечеря.
А ако още не сте решили как да го сготвите – вижте нашите предложения за НИКУЛДЕНСКИ РЕЦЕПТИ!
ПОДОБНИ СТАТИИ
Освен много вкусно, месото на омарите е полезен мозъчен стимулант и силен афродизиак. виж още »
Редовната консумация на рибни продукти пази нежния пол от депресия. виж още »
Който си хапва рибка редовно, си гарантира по-голям мозък на старини и се предпазва от болестта на Алцхаймер. виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ