Как и за какво да използваме джинджифила
Вълшебният корен лекува ставите и спира всякакъв вид гадения.
Джинджифилът е известен от древносттна на източноазиатските народи. Името му идва от санскрит и в превод означава рога. Първоначално се използва в медицината, а после и като подправка за готвене. Има лимонов аромат, а на вкус е лют, леко стипчив и наподобява бял пипер. Джинджифилът е едно от най-ефективните природни средства за борба със стомашно-чревни проблеми. Действа изключително добре срещу гадене и повръщане, независимо дали са предизвикани от болест, бременност или пътуване. Има мощно имуностимулиращо и противовъзпалително действие и изчиства организма от токсини. В сухата си форма има силно успокоително действие, изтъква д-р Папазова, гост в предаването На кафе по Нова ТВ с водещ – Гала.
Пресният джинджифил се познава по тънката кора и жълтеникавата равна сърцевина при разрязване, обяснява специалистът. Той е най подходящ за употреба като подправка в това състояние. Кафявите петънца във вътрешността са признак, че подправката е започнала да се състарява, затова е по-добре да се доизсуши и тогава да се използва. Ако възнамерявате да го съхранявате по-продължително време, най-добре е да не го държите в хладиник или наилонови пликчета. Подходящ начин е да го поставите в чаша или буркан, накиснато във водка или шери.
За да се възползваме максимално от полезните свойства на корена, специалистите препоръчват да си правим чай от него. Ако е от пресен джинджифил, достатъчно за една порция е да настържем 5 грама на едро и да ги запарим. От сухия джинджифил за една порция се слага около 1 с.л. и отново се полива с вряла вода за 15 минути. Д-р Папазова предупреждава, че не е добре да се вари, защото напитката става прекалено силна. Три пъти дневно от тази отвара в продължение на 4 месеца е сигурен гарант за здрави стави.
За външно лечение на стави и всякакви костни болежки се прави каша за намазване. Независимо дали използвате изсушен или пресен джинджифил, просто го залейте със студена вода, така че да се превърне в гъста каша. След това намажете местата, на които усещате болката и увийте с кърпа за половин – един час. ако правите това всеки ден, още на втората седмица ще почувствате облекчение.
Джинджифилът е навлязъл и в ароматерапията, където се използва под формата на етерично масло с екстракт от корена. Лечебните му свойства можете да изпитате върху себе си като си капнете няколко капки във ваната по време на душ или просто помирисвате отварата в шишенцето.
Цялото предаване можете да гледате тук.
ПОДОБНИ СТАТИИ
Лук с карамфил за овкусяване на супи, бульони и яхнии. Карамфил в цитрусова кора за ароматерапия и карамфил с прясна билка вместо четка и паста за зъб виж още »
Българската народна медицина представя сироп за здраве и сила със сок от корени, мед и лимон. виж още »
Куркумата създава особения вкус на индийските храни, прави апетитен цвета на сладкишите и лекува възпаления в тялото. виж още »
КОМЕНТАРИ
КОМЕНТИРАЙ