Моите коледни меденки с джинджифил
Джинджифилови сладки с мед, канела и карамфил.
Пета поредна Коледа за семейството е традиция да си направим меденки. Вече и детето участва в разточването, изрязването и декорацията. Домът заухава на сладост и зимно празнично настроение, а усмивките не падат от лицата при цялото месене и вапцане. Ето как можете да си ги направите и вие:
Необходими продукти:
- 800 г бяло брашно
- 300 г пудра захар
- 8 с.л. мед
- 130 г масло
- 2 ч.л. сода бикарбонат (равни; без връх)
- 1 яйце
- 2 жълтъка
- 3 ч.л. канела на прах
- 2 ч.л. джинджифил на прах
- 1 ч.л. смлян карамфил
За глазурата:
- 2 белтъка
- щипка сол
- 300-350 г пудра захар
- 1 с.л. лимонов сок
- хранителна боя на капки или прах
Начин на приготвяне:
1. Маслото и меда разтопете на водна бяна. Трябва да са напълно течни, но да не са много горещи.
2. Брашното пресейте със содата през гевгир в голяма тава. Пресейте и пудра захарта. Разбъркайте ги добре.
3. Добавете сладкарските подправки. Ако искате силен и остър аромат, може да добавите по още щипка от всяка.
4. Разбийте яйцата, оформете кладенче в сухите съставки и изсипете там яйцата, меда и маслото. Започнете да месите.
5. Получава се твърдо ронливо тесто. Разделете си го на 4 топки и приберете в хладилник за 20 минути.
6. Набрашнете плот и точилка. Застелете тава с хартия за печене. Вземете си и коледните формички за курабийки. Извадете едната топка тесто, разточете на тънка кора с дебелина между 0,5 и 1 см. и изрежете желаните формички. Подредете ги чевръсто и с отстояние в тавата. Ако ви е останало място, приберете тази топка тесто и извадете следващата. Използваното току-що тесто вече се е отпуснало заради маслото и не може да се точи и реже хубаво.
7. Напълнената тава със сладки бутнете в предварително загрята фурна на 170 градуса. Печете около 8 минути. Сладките не бива да загарят и да хващат тен по краищата. Докато едната тава се пече, работете в друга – поне на мен ми е по-лесно и бързо така. За около 8 минути и следващата ще е готова. Съветвам, когато извадите първата и изчакате сладките да се охладят леко, да жертвате една за проба – така ще си прецените колко време ви трябва за печене.
8. След като сте готови и с последната тава (от това количество излизат около 8 големи тави заради необходимото разстояние между сладките) си дайте почивка от поне 12 часа преди да преминете на украсата. Тестото трябва хубаво да почине и да се охлади. Редете сладките без да се допират. Така ще имате една почти пълна стая само със сладки.
9. След голямата почивка преминаваме към глазурата. Белтъците се изсипват в купа. Добавя се щипка сол и се бият на сняг. Когато обърнете купата без да потекат, започнете при непрестанно бъркане с миксера на лека степен да добавяте пудра захарта през цедка. Малко е досадно, но само така няма да се образуват бучки. Ще видите, че в цедката остава едра захар, която не е разбита на пудра. Отстранете я
10. В готовата смес добавете лимоновия сок и разбийте финално. Ще видите как глазурата блесва от него. След това си пригответе плик за храна и клечка за зъби. В него се сипва част от глазурата на дъното в единия ъгъл. Продупчва се с клечката за зъби и се използва като пош.
11. Ако искате различни цветове, отделете в стъклени чаши от бялата глазура и оцветете с хранителна боя. Зелено си направете от смес на синьо и жълто. Лилаво – от червено и синьо. Ще ви трябват още пликове, клечки за зъби и здрава нервна система или добри помощници, с които работата върви леко и забавно. Започва голямото рисуване, а идеи за него можете да вземете от снимките на моите курабии.
12. Нарисуваните сладки се редят отново без да се допират. Оставят се за 12 часа и след това глазурата е „бетонирана“. Вече можете да ги подредите една върху друга и да освободите място в дома си. Ако курабийките са прекалено твърди, приберете в кашон или кутия, като в малък съд поставите вътре и няколко резена ябълка. Сладките ще издърпат ароматната влага от въздуха и ще омекнат. Но и в по-хрупкавия вариант си има чар, особено ако сте се справили добре с изтъняването им при разточване.
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ