Илачи от липа
Тонизираща напитка с вино и липа и как се прави липов чай.
Каналът Баба Знае събира за почитателите си не само билки от България, но и начини, по които да използваме лечебните треви и растения вместо да тръгваме към аптеката при всяка болежка. Дали за профилактика или като цяр при вече регистриран проблем, билките са не по-малко мощни лекарства, които обаче природата е дала за нас. В това видео Баба Знае обяснява за лечебните свойства на липата и как цветовете на това широко разпространено в България дърво могат да се впрегнат в стремежа към здраве. От видеото ще научим:
1. Как се прави липов чай? Всъщност това не е чай, а запарка, защото 1 с.л. нарязан на ситно изсушен цвят се залива с 250 мл вряща вода. Оставя се да се запари за 20 минути и след това се изпива докато е още врял. Можете да добавите и мед, но не очаквайте при тази температура да се запазят много от полезните му качества. Просто е добра идея за подслаждане вместо бялата рафинирана захар.
2. Как се прави тонизираща напитка с червено вино и липа. И тук няма философия - ситно нарязания сушен липов цвят се залива с червено вино в съотношение 1:10. Кисне между 8 часа и 48 часа, а след това се пие при анемия, отпадналост, умора, липса на тонус и настроение. Не прекалявайте с тази напитка - между 80 и 150 мл. са напълно достатъчни.
3. Липата стимулира отделянето на вода от организма. Тя подобрява бъбречната дейност и има потогонно и диоритично действие.
4. Чай от липа при болно гърло и всякакви проблеми с горните дихателни пътища - ларингит, бронхит, пневмония, ангина, пресипнало гърло и паднал глас.
5. Чаят от липа смъква темепратура.
6. Чаят от липа действа благоприятно при болки в главата и проблеми с вестибуларния апарат. Препоръчва се при виене на свят и гадене.
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ