Суши с риба тон, моркови, краставички и маслини
Рецепта за суши за начинаещи с риба от консерва и подръчни зеленчуци.
Ако искате да си направите суши в домашни условия, знайте, че далеч не е невъзможно. Това е моя първи опит, който и без много вманиачаване се оказа успешен – разбира се не да издържи конкурс за най-добра японска кухня, но да задоволи търсенията на средната домакиня при направата на едно екзотично и новаторско за приготвяне блюдо. Още докато разучавах стъпките на рецептата реших, че не е удачно да използвам сурова риба и затова я замених с консервирана, което ме отдалечи от оригиналния резултат. Но пък си направих труда (който се оказа минимален) да се запася с традиционни продукти за източната кухня, в които установих, че се крие ключа към успешната направа на суши с близък до автентичния вкус. И тъй като от провизиите ми останаха стабилно количество, се ангажирам всеки понеделник през следващите няколко седмици да споделям собствената си рецепта за суши или друго странно източноазиатско ястие, с което съм зарадвала близките през уикенда.
Необходими продукти:
За ориза:
- ½ ч.ч. ориз за суши
- 2/3 ч.ч. вода
- 5-6 с.л. оризов оцет
- 2 с.л. захар
- ½ ч.л. сол
За плънката:
- 1 консерва риба тон в собствен сос
- 1 морков
- 4 кисели краставички
- 15 черни маслини без костилки
- 2 листа китайско зеле
- 2 с.л. царевица от консерва
- 10 листа (1 опаковка) нори (кори от смлени водорасли за суши)
За поднасяне:
- уасаби паста
- светъл соев сос
Начин на приготвяне:
Ще ви се наложи да се запасите с рогозка за свиване на суши, но това не е нищо повече от обикновените рогозки за поставяне на чинии, които се продават в домашните потреби. Уасаби паста, оризов оцет и нори можете да намерите както в големите супермаркети, така и в специализираните магазини за източни хранителни продукти, като лично аз препоръчвам втория вариант, заради автентичността на производството.
1. Измийте хубаво ориза през цедка или тензух и го накиснете за 2 часа във водата.
2. Пуснете да се готви на умерен огън до изпряването на водата. Не бива зърната да се разкашкват или да остава течност между тях. Можете да покриете с хавлиена кърпа след варенето, за да се изсмуче и останалата влага.
3. Пригответе соса за ориза като подгреете без да кипвате оризовия оцет и разтворите в него захарта и солта.
4. Смесете ориза със соса и разбъркайте хубаво. Опитайте на вкус – ще познаете онзи специфичен сладко-кисел нюанс в сушите.
5. Увийте рогозката си със стреч фолио за гарантиране на по-висока хигиена. След това постелете 1 лист нори (без да киснете, мокрите или каквото и да било) върху рогозката.
6. Направете си заготовки като си приготвите чинии с всички продукти близо до вас. Нарежете моркова, маслините, краставичките и зелето на много тънки ленти. Ако слагате и други продукти по ваше желание помнете, че в сушите всичко трябва да е на тънко.
7. Началото на листът нори трябва да е на около сантиметър след началото на рогозката. Най-трудното при първата направа на суши е завиването. На около сантиметър и половина от началото на норито пък трябва да положите началото на оризовата основа. Правете го с намокрени ръце – така ще можете да боравите с ориза без да лепне по пръстите ви. Нанесете го на тънък, но плътен слой в 2/3 от норите, като си оставите част от края свободен.
8. След това започнете да редите продуктите върху оризовата основа по дължина. Нека първо е ред риба, след това слагайте по ред от всеки продукт – кисели краставички, маслини, царевица, моркови, зеле и други по ваше предпочитание.
9. Завивайте на СТЕГНАТО руло с помощта на рогозката по начина, по който се навива кайма за руло Стефани.
10. Когато сушите са готови, поставете целите рулца в чиния, приберете в хладилника да се стегнат и чак тогава ги нарежете на хапки с много остър нож.
11. Поднесете с уасаби паста и соев сос, като не поставяйте директно върху хапките, а сервирайте встрани, за да може всеки да си сложи колкото му е вкусно.
ОЦЕНИ И КОМЕНТИРАЙ